1553WCGY
Boxes
Manufacturer No:
1553WCGY
Manufacture:
Hammond Manufacturing
Datasheet:
1553WCGY
Description:
BOX ABS GRAY 4.62"L X 3.11"W
In Stock
47 pcs On sales
Product Parameter
Weight
Ratings
IP65
Features
PCB Supports, Sealing Gasket
Material
Plastic, ABS
Thickness
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Area (L x W)
14.4in² (93cm²)
Shipping Info
Shipped from Digi-Key
Color
Gray
Container Type
Box
Design
Hand Held, Split Sides and End Panel(s)
Size / Dimension
4.615" L x 3.109" W (117.22mm x 78.97mm)
Height
1.260" (32.00mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Series
1553W