MUR2X100A12
Diodes - Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
MUR2X100A12
Manufacture:
GeneSiC Semiconductor
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
MUR2X100A12
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 100A SOT227
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.35V @ 100A
Series
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A