1N1199AR
Diodes - Rectifiers - Single
Manufacturer No:
1N1199AR
Manufacture:
GeneSiC Semiconductor
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
1N1199AR
Description:
DIODE GEN PURP REV 50V 12A DO4
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Base Part Number
1N1199AR
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
DO-4
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
12A
Series
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1V @ 12A