15-21UBC/C430/TR8
LED Indication - Discrete
Manufacturer No:
15-21UBC/C430/TR8
Manufacture:
Everlight Electronics Co Ltd
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
15-21UBC/C430/TR8
Description:
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Wavelength - Peak
428nm
Lens Color
Colorless
Millicandela Rating
18mcd
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Wavelength - Dominant
466nm
Part Status
Active
Supplier Device Package
1206
Height (Max)
1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.8V
Configuration
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Viewing Angle
130°
Color
Blue
Current - Test
20mA
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Features
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Size
2.00mm x 1.50mm