FA-238 50.0000MB-G0
Crystals
Manufacturer No:
FA-238 50.0000MB-G0
Manufacture:
Epson
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA-238 50.0000MB-G0
Description:
CRYSTAL 50.00 MHZ 20.0PF SMD
Series
FA-238
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
50MHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
4-SMD, No Lead
Load Capacitance
20pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Type
MHz Crystal
Frequency Tolerance
±50ppm