FA-238 40.0000MB-K0
Crystals
Manufacturer No:
FA-238 40.0000MB-K0
Manufacture:
Epson
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA-238 40.0000MB-K0
Description:
CRYSTAL 40.00 MHZ 10.0PF SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Load Capacitance
10pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Type
MHz Crystal
Frequency Tolerance
±50ppm
Series
FA-238
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40MHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms