FA-128 40.0000MF10Z-AC3
Crystals
Manufacturer No:
FA-128 40.0000MF10Z-AC3
Manufacture:
Epson
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
FA-128 40.0000MF10Z-AC3
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 9PF SMD
Series
FA-128
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Frequency
40MHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
4-SMD, No Lead
Load Capacitance
9pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Type
MHz Crystal
Frequency Tolerance
±10ppm