C-2 120.0000K-P:PBFREE
Crystals
Manufacturer No:
C-2 120.0000K-P:PBFREE
Manufacture:
Epson
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
C-2 120.0000K-P:PBFREE
Description:
CRYSTAL 120.0000KHZ 11PF T/H
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance
11pF
Size / Dimension
0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Frequency Stability
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance
±100ppm
Series
C-2
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Ratings
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Frequency
120kHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 kOhms