B78148E1104J009
Fixed Inductors
Manufacturer No:
B78148E1104J009
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Axial
Datasheet:
B78148E1104J009
Description:
FIXED IND 100UH 640MA 1.45 OHM
Series
BC
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
1.45Ohm Max
Features
Current - Saturation
580mA
Q @ Freq
60 @ 100kHz
Current Rating (Amps)
640mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Inductance
100µH
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1MHz