B78108T1682J000
Fixed Inductors
Manufacturer No:
B78108T1682J000
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Axial
Datasheet:
B78108T1682J000
Description:
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.45 OHM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
6.8µH
Frequency - Self Resonant
70MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Material - Core
Ferrite
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Series
MCC
DC Resistance (DCR)
1.45Ohm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
45 @ 7.96MHz
Current Rating (Amps)
250mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C