B72500E1140S260
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72500E1140S260
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
B72500E1140S260
Description:
VARISTOR 24.5V 30A 0603
In Stock
13000 pcs On sales
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
28.18V
Energy
0.20J
Varistor Voltage (Min)
20.83V
Series
Varistor Voltage (Typ)
24.5V
Packaging
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
120pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Surge
30A
Maximum AC Volts
14V
Maximum DC Volts
16V