B72232B0751K001
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72232B0751K001
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Encased Disc
Datasheet:
B72232B0751K001
Description:
VARISTOR 1.2KV 25KA ENCASED DISC
In Stock
496 pcs On sales
Product Parameter
Maximum AC Volts
750V
Maximum DC Volts
970V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
1.32kV
Energy
800J
Varistor Voltage (Min)
1.08kV
Series
HighE
Varistor Voltage (Typ)
1.2kV
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
800pF @ 1kHz