B72220S0231K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72220S0231K101
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
B72220S0231K101
Description:
VARISTOR 360V 8KA DISC 20MM
In Stock
6164 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Disc 20mm
Current - Surge
8kA
Maximum AC Volts
230V
Maximum DC Volts
300V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
396V
Energy
130J
Varistor Voltage (Min)
324V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
360V
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1kHz