B72220S0110K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72220S0110K101
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
B72220S0110K101
Description:
VARISTOR 18V 2KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency
23000pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 20mm
Current - Surge
2kA
Maximum AC Volts
11V
Maximum DC Volts
14V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
19.8V
Energy
10J
Varistor Voltage (Min)
16.2V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
18V