B72214S2141K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214S2141K101
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S2141K101
Description:
VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
242V
Energy
55J
Varistor Voltage (Min)
198V
Series
AdvanceD Thermofuse
Varistor Voltage (Typ)
220V
Capacitance @ Frequency
820pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
6kA
Maximum AC Volts
140V
Maximum DC Volts
180V