B72214S1140K501
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214S1140K501
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S1140K501
Description:
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
1kA
Maximum AC Volts
14V
Maximum DC Volts
16V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
24.2V
Energy
4.0J
Varistor Voltage (Min)
19.8V
Series
Varistor Voltage (Typ)
22V