B72214S0461K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214S0461K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S0461K101
Description:
VARISTOR 750V 4.5KA DISC 14MM
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
750V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
320pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
4.5kA
Maximum AC Volts
460V
Maximum DC Volts
615V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
825V
Energy
100J
Varistor Voltage (Min)
675V