B72214S0200K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214S0200K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S0200K101
Description:
VARISTOR 33V 1KA DISC 14MM
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
6800pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
1kA
Maximum AC Volts
20V
Maximum DC Volts
26V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
36.3V
Energy
6.0J
Varistor Voltage (Min)
29.7V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
33V