B72214S0141K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214S0141K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214S0141K101
Description:
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 14MM
In Stock
1737 pcs On sales
Product Parameter
Current - Surge
4.5kA
Maximum AC Volts
140V
Maximum DC Volts
180V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
242V
Energy
36J
Varistor Voltage (Min)
198V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
220V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
820pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm