B72214P2131K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72214P2131K101
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
B72214P2131K101
Description:
VARISTOR 205V 6KA DISC 14MM
Series
AdvanceD-MP, S14
Varistor Voltage (Typ)
205V
Capacitance @ Frequency
1100pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 14mm
Current - Surge
6kA
Maximum AC Volts
130V
Maximum DC Volts
170V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
225.5V
Energy
60J
Varistor Voltage (Min)
184.5V