B72210S0950K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0950K101
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0950K101
Description:
VARISTOR 150V 2.5KA DISC 10MM
In Stock
1021 pcs On sales
Product Parameter
Maximum DC Volts
125V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
165V
Energy
15J
Varistor Voltage (Min)
135V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
150V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
690pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Maximum AC Volts
95V