B72210S0750K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0750K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0750K101
Description:
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
120V
Capacitance @ Frequency
720pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Maximum AC Volts
75V
Maximum DC Volts
100V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
132V
Energy
12J
Varistor Voltage (Min)
108V