B72210S0621K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0621K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0621K101
Description:
VARISTOR 1KV 2.5KA DISC 10MM
In Stock
5364 pcs On sales
Product Parameter
Energy
68J
Varistor Voltage (Min)
900V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
1kV
Capacitance @ Frequency
110pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Maximum AC Volts
625V
Maximum DC Volts
825V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
1.1kV