B72210S0461K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0461K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0461K101
Description:
VARISTOR 750V 2.5KA DISC 10MM
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
825V
Energy
50J
Varistor Voltage (Min)
675V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
750V
Capacitance @ Frequency
150pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Maximum AC Volts
460V
Maximum DC Volts
615V