B72210S0350K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0350K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0350K101
Description:
VARISTOR 56V 500A DISC 10MM
In Stock
13661 pcs On sales
Product Parameter
Maximum AC Volts
35V
Maximum DC Volts
45V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
61.6V
Energy
5.4J
Varistor Voltage (Min)
50.4V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
56V
Capacitance @ Frequency
2400pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
500A