B72210S0231K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0231K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0231K101
Description:
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 10MM
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
2.5kA
Maximum AC Volts
230V
Maximum DC Volts
300V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
396V
Energy
36J
Varistor Voltage (Min)
324V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
360V
Capacitance @ Frequency
265pF @ 1kHz