B72210S0140K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72210S0140K101
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S0140K101
Description:
VARISTOR 22V 500A DISC 10MM
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
24.2V
Energy
2.0J
Varistor Voltage (Min)
19.8V
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
22V
Capacitance @ Frequency
5200pF @ 1kHz
Part Status
Active
Package / Case
Disc 10mm
Current - Surge
500A
Maximum AC Volts
14V
Maximum DC Volts
18V