B72207S0750K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72207S0750K101
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
B72207S0750K101
Description:
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
In Stock
5622 pcs On sales
Product Parameter
Current - Surge
1.2kA
Maximum AC Volts
75V
Maximum DC Volts
100V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
132V
Energy
5.9J
Varistor Voltage (Min)
108V
Varistor Voltage (Typ)
120V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
430pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 7mm