B72207S0500K211
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72207S0500K211
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
B72207S0500K211
Description:
VARISTOR 82V 1.2KA DISC 7MM
In Stock
5915 pcs On sales
Product Parameter
Varistor Voltage (Max)
90.2V
Energy
4.2J
Varistor Voltage (Min)
73.8V
Varistor Voltage (Typ)
82V
Packaging
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
530pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
1.2kA
Maximum AC Volts
50V
Maximum DC Volts
65V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)