B72207S0500K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72207S0500K101
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
B72207S0500K101
Description:
VARISTOR 82V 1.2KA DISC 7MM
Varistor Voltage (Typ)
82V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
530pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
1.2kA
Maximum AC Volts
50V
Maximum DC Volts
65V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
90.2V
Energy
4.2J
Varistor Voltage (Min)
73.8V