B72207S0151K101
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72207S0151K101
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
B72207S0151K101
Description:
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Varistor Voltage (Typ)
240V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
210pF @ 1kHz
Package / Case
Disc 7mm
Current - Surge
1.2kA
Maximum AC Volts
150V
Maximum DC Volts
200V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
264V
Energy
11J
Varistor Voltage (Min)
216V