B72205S0300K211
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
B72205S0300K211
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
B72205S0300K211
Description:
VARISTOR 47V 100A DISC 5MM
Series
StandarD
Varistor Voltage (Typ)
47V
Packaging
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
720pF @ 1kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm
Current - Surge
100A
Maximum AC Volts
30V
Maximum DC Volts
38V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
51.7V
Energy
0.90J
Varistor Voltage (Min)
42.3V