B65839A0250E087
Ferrite Cores
Manufacturer No:
B65839A0250E087
Manufacture:
EPCOS (TDK)
Datasheet:
B65839A0250E087
Description:
FERRITE CORE EP 250NH N87 2PCS
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Core Factor (ΣI/A) mm
1.52
Gap
Gapped
Inductance Factor (Al)
250nH
Width
6.50mm
Supplier Device Package
EP 7
Finish
Uncoated
Effective Area (Ae) mm²
10.3
Height
3.75mm
Effective Length (le) mm
15.7
Length
9.40mm
Initial Permeability (µi)
2200
Series
B65839
Effective Permeability (µe)
303
Diameter
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
162
Material
N87
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
8.5
Core Type
EP
Tolerance
±7%