BK/S505-12-R
Fuses
Manufacturer No:
BK/S505-12-R
Manufacture:
Eaton-Electronics Division
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
BK/S505-12-R
Description:
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM
In Stock
115 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Holder
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5mm x 20mm
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance
0.0053 Ohms
Color
Voltage Rating - AC
250V
Series
S505
Current Rating (Amps)
12A
Approvals
cULus, VDE
Operating Temperature
Fuse Type
Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Melting I²t
713.7
Company Profile
BK/S505-12-R Relevant information
BK/S-25
BK/S-25
FUSE EDISON PLUG 25A 125VAC