KC58A9.501NLS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC58A9.501NLS
Datasheet:
KC58A9.501NLS
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Circuit per Deck
SP4T
Termination Style
Solder Lug
Depth Behind Panel
18.50mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
4
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
90°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck
1
Actuator Length
9.50mm