KC52B30.001NPS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC52B30.001NPS
Datasheet:
KC52B30.001NPS
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
Actuator Length
30.00mm
Number of Decks
Circuit per Deck
SP12T
Termination Style
PC Pin
Depth Behind Panel
14.20mm
Actuator Type
Round (6mm Dia)
Number of Positions
12
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia