KC52A13.002NPS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC52A13.002NPS
Manufacture:
E-Switch
Datasheet:
KC52A13.002NPS
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck
1
Actuator Length
13.00mm
Number of Decks
1
Operating Force
8.770gfm
Series
KC
Circuit per Deck
SP12T
Features
Contact Material
Copper Alloy
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
14.20mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
12
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia