KC43A30.001SPS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC43A30.001SPS
Manufacture:
E-Switch
Datasheet:
KC43A30.001SPS
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Shorting (MBB)
Number of Poles per Deck
4
Actuator Length
30.00mm
Number of Decks
1
Operating Force
8.770gfm
Series
KC
Circuit per Deck
4P3T
Features
Contact Material
Copper Alloy
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
14.20mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
3
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
125V