KC14A9.501NPS
Rotary Switches
Manufacturer No:
KC14A9.501NPS
Manufacture:
E-Switch
Datasheet:
KC14A9.501NPS
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Index Stops
Fixed
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Depth Behind Panel
14.20mm
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions
4
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating - AC
125V
Angle of Throw
30°
Current Rating (Amps)
350mA (AC)
Contact Finish
Silver
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.80mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck
1
Actuator Length
9.50mm