SMAJ120CA-13-F
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMAJ120CA-13-F
Manufacture:
Diodes Incorporated
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ120CA-13-F
Description:
TVS DIODE 120V 193V SMA
In Stock
2805 pcs On sales
Product Parameter
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
Supplier Device Package
SMA
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ120
Company Profile
SMAJ120CA-13-F Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC