DH06S1203A
DC DC Converters
Manufacturer No:
DH06S1203A
Manufacture:
Delta Electronics
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
DH06S1203A
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6W
In Stock
19 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
3.3V
Series
DH06S/D (6W)
Voltage - Output 2
Features
OCP, SCP, UVLO
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5kV
Efficiency
75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
18V
Applications
Medical
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
1.2A
Power (Watts)
6W