P53-15LXE
AC DC Converters
Manufacturer No:
P53-15LXE
Manufacture:
Daburn Electronics
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
P53-15LXE
Description:
AC-DC POWER MODULE 5/+-15VDC OUT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Load Regulation
0.1%
Voltage - Input
105 ~ 240 VAC
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 1.56" H (88.9mm x 63.5mm x 39.6mm)
Series
P5
Number of Outputs
3
Features
SCP
Voltage - Output 1
5V
Approvals
CE, cURus, UL
Voltage - Output 2
15V
Efficiency
Voltage - Output 3
-15V
Part Status
Active
Voltage - Output 4
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
300mA, 150mA, 150mA
Package / Case
7-DIP Module
Line Regulation
0.02%