P53-12L/22
AC DC Converters
Manufacturer No:
P53-12L/22
Manufacture:
Daburn Electronics
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
P53-12L/22
Description:
AC-DC POWER MODULE 5/+-12VDC OUT
Series
P5
Number of Outputs
3
Features
SCP
Voltage - Output 1
5V
Approvals
CE, cURus, UL
Voltage - Output 2
12V
Efficiency
Voltage - Output 3
-12V
Part Status
Active
Voltage - Output 4
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
300mA, 180mA, 180mA
Package / Case
7-DIP Module
Line Regulation
0.02%
Load Regulation
0.1%
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 1.62" H (88.9mm x 63.5mm x 41.1mm)