P38-24S-04
AC DC Converters
Manufacturer No:
P38-24S-04
Manufacture:
Daburn Electronics
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
P38-24S-04
Description:
AC-DC POWER MODULE 24VDC OUTPUT
Series
P3
Number of Outputs
1
Features
SCP
Voltage - Output 1
24V
Approvals
CE, cURus, UL
Voltage - Output 2
Efficiency
Voltage - Output 3
Part Status
Active
Voltage - Output 4
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
800mA
Package / Case
7-DIP Module
Line Regulation
0.1%
Load Regulation
0.1%
Voltage - Input
105 ~ 125 VAC
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.00" L x 2.70" W x 2.00" H (101.6mm x 68.6mm x 50.8mm)
Company Profile
P38-24S-04 Relevant information
P38-04
P38-04
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT
P38-1
P38-1
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT
P38-1-FST
P38-1-FST
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT
P38-1/MHIA
P38-1/MHIA
AC-DC POWER MODULE 5VDC OUTPUT