P35-50SXE
AC DC Converters
Manufacturer No:
P35-50SXE
Package:
7-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
P35-50SXE
Description:
AC-DC POWER MODULE 50VDC OUTPUT
Voltage - Input
105 ~ 240 VAC
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 2.01" H (88.9mm x 63.5mm x 51.0mm)
Voltage - Output 1
50V
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C
Current - Output (Max)
300mA
Package / Case
7-DIP Module, 5 Leads
Line Regulation
0.2%
Load Regulation
0.2%
Company Profile
P35-50SXE Relevant information
P35-04
P35-04
AC-DC POWER MODULE +/- 15VDC OUT
P35-1
P35-1
P35-1-FST
P35-1-FST
P35-100S
P35-100S
AC-DC POWER MODULE 100VDC OUTPUT