VYB20W-Q24-S3-H
DC DC Converters
Manufacturer No:
VYB20W-Q24-S3-H
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
VYB20W-Q24-S3-H
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
VYB20W (20W)
Voltage - Output 1
3.3V
Features
Remote On/Off, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
83%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
5A