VHK200W-Q24-S48
DC DC Converters
Manufacturer No:
VHK200W-Q24-S48
Manufacture:
CUI, Inc.
Datasheet:
VHK200W-Q24-S48
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 200W
Part Status
Active
Voltage - Input (Min)
10V
Applications
Current - Output (Max)
4.2A
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
200W
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
48V
Type
Enclosed
Voltage - Output 2
Series
VHK200W (200W)
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Max)
36V