VHK100W-Q24-S5
DC DC Converters
Manufacturer No:
VHK100W-Q24-S5
Manufacture:
CUI, Inc.
Datasheet:
VHK100W-Q24-S5
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5V
Type
Enclosed
Voltage - Output 2
Series
VHK100W (100W)
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Voltage - Input (Max)
36V
Part Status
Active
Voltage - Input (Min)
9V
Applications
Current - Output (Max)
20A
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
100W
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.5mm x 101.8mm x 38.0mm)