VFSD1-S15-S15-SIP
DC DC Converters
Manufacturer No:
VFSD1-S15-S15-SIP
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
VFSD1-S15-S15-SIP
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.1mm x 9.9mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
15V
Series
VFSD1-SIP (1W)
Voltage - Output 2
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3kV
Efficiency
81%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
16.5V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
13.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
67mA
Power (Watts)
1W