VESD1-S24-D9-SIP
DC DC Converters
Manufacturer No:
VESD1-S24-D9-SIP
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
VESD1-S24-D9-SIP
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 1W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
21.6V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
56mA, 56mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.1mm x 9.9mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
9V
Series
VESD1-SIP (1W)
Voltage - Output 2
-9V
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3kV
Efficiency
76%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
26.4V